vaken

Vakencorner
Studera > Världsordningen > Artiklar > Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin

Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin

Published by Jin83 on 2010-11-29 (2561 reads)
Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
EU är Bilderberggruppens projekt, som syftar till att genomföra en världsdiktatur genom gradvisa steg och fördrag, så att inte folk ska inse vad som sker förrän det är för sent. Bilderberggruppens bästa allierade är de sovande, lättmanipulerade och icke-tänkande massorna. Bilderbergs största oro är "ett globalt politiskt uppvaknande", att de sovande massorna ska vakna upp och genomskåda Bilderbergs agenda som syftar till att störta demokratin i världen och upprätta en världsdiktatur.

När svenska folket med knapp majoritet röstade för EU 1994, så röstade de för ett "samarbete mellan självständiga stater", men genom det senaste Lissabonfördraget upplöses Sveriges självständighet. Detta är helt i linje med Bilderberggruppens grundläggande planering för EU-projeketet, men det är inte vad svenska folket röstade för 1994. Men politikerna viftar bort att det är ett rent förakt för demokratin och förvägrar i stället folket att folkomrösta om Lissabonfördraget. De blev skrämda av det överväldigande nejet mot EMU, så de tänkte inte låta folket rösta om Lissabonfördraget, eftersom det med stor sannolikt skulle bli ett nej.

Ett nytt steg mot Bilderberggruppens världsdiktatur tog Sveriges regering och riksdag den 24 november 2010 när de röstade för Sveriges nya grundlag, vilket innebär att Sveriges demokrati och självständighet upphör. Den nya grundlagen innebär också att EU och Lissabonfördraget skrivs in i Sveriges grundlag. Detta innebär antagligen också att politikerna nu inte ens behöver informera medborgarna om nya steg och fördrag mot Bilderbergs världsdiktatur, eftersom "EU-medlemsskapet redan är inskrivet i Sveriges grundlag".

Media har också tigit om denna grundlagsändring och ingen debatt om detta har ägt rum i Sverige. Detta är naturligtvis en medveten strategi, eftersom den nya grundlagen är ett hån mot demokratin.

Vi i tankesmedjan Mänsklighet anser att folk är dumma och sovande eftersom de inte ens orkade protestera när samtliga riksdagspartier - utom Sverigedemokraterna - röstade bort Sveriges demokrati och självständighet den 24 november. Till svar fick vi att vi förolämpade folk. Människor blev mycket arga på oss, men de tänkte fortfarande inte protestera när Sveriges demokrati röstades bort den 24 november.


Artikel skriven av Lars Bjelkenstedt, Mänsklighet - För ett Mänskligare Samhälle

Tankesmedjan Mänsklighet
  Send article
Share on facebook

Navigate through the articles
Previous article Bilderberg: Urban Ahlin - Framtida utrikesminister för Bilderberggruppen? Hilmar Von Campe: Amerikas nazistiska framtid Next article
Kommentarerna ägs av respektive författare. Vi är inte ansvariga för kommentarernas innehåll.

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-29 14:18  Uppdaterad: 2010-11-29 14:18
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Detta är helt i linje med Bilderberggruppens grundläggande planering för EU-projeketet, men det är inte vad svenska folket röstade för 1994. Men politikerna viftar bort att det är ett rent förakt för demokratin och förvägrar i stället folket att folkomrösta om Lissabonfördraget. De blev skrämda av det överväldigande nejet mot EMU, så de tänkte inte låta folket rösta om Lissabonfördraget, eftersom det med stor sannolikt skulle bli ett nej.

Med andra ord.

Rösta = Teater , bara ett skådespel tydligen.

Slutsats = Det har alltid varit en fashism nu blir den tydligare bara.

Tror knappast det är en slump heller att man bäddar inför att det mest hatade partiet är just den gör tvärtemot resterande partier som tydligen gör allt dom kan mot folkviljan i övriga frågor.

Hur ska dom annars få röster?

Hade jag i smyg kollaborerat med partivännerna till att vilja få Sverige till en rasistiskt kontrollstat hade jag ochså gjort allt tvärtemot så rasisterna får makten.

Knappast en slump.
Men så kan man återgå till termen rasism eftersom det är så brett.
Jag ser inte bara rasism som att man som SD beskyller alla problem på folk med olika etniska bakrunder.
För mig existerar ochså ideologisk rasism vilket alla partier inklusive lagen inkluderar och utnyttjar.
Gör som mig tyck som mig känn som mig ananrs j--lar får du lida pin.
Eller jag är bättre en dig om du inte gör som mig förtjänar du inte dina rättigheter.
Ifrågasätt inte annars blir du dumförklarad är ochså en typ av rasism.
Eller gå emot inlärd skolhistoria och logik annars är du extremist lagtrotsare har psykiska sjukdomar osv osv är ochså för mig en form av rasism.
Omdömmesnotarier är ochså en form av rasism eftersom dom inte är opartiskt nerskrivna , alla har ju sin egen uppfattning som tydligen kan ruckas av att man vaknar på fel sida av sängen till att man inte gillar andra hudfärger, uppfostran, religion eller bara ren avundsjuka mot vadsomhelst från att individen är för propert klädd siktar för högt eller skiljer sig i någon fundamental form till sättet eller bara kan tänka självt och friständigt.

Tror inte på någon form överhuvudtaget där man tvingar någon till något annat.

Vart har det sunda förnuftet tagit vägen?

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-29 14:34  Uppdaterad: 2010-11-29 14:34
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Inte bara grundlagen som är ett hån.

Pensionerna är ett hån.
Sjukvården är ett hån.
Vården av gamla är ett hån.
Programutbuden i media är ett hån (Till stor del).
Sjukvården är ett hån.
Försäkringsreglerna är ett hån.
Fördelningen i skattepolitiken och dess lagar är ett hån.

Samhället formas mot individens fria utveckling.

I dagens lägge har man bara värde i att vara ett nummer som har mindre befintlighet än dom kalle anka siffror som valutan ska representera.

Människans samsyn har skenat åt pepparns.

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-29 14:35  Uppdaterad: 2010-11-29 14:35
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Sjukvården 2 ggr där ; )

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-29 14:35  Uppdaterad: 2010-11-29 14:35
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Antichrist agenda på G.

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-29 15:27  Uppdaterad: 2010-11-29 15:27
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Bilderbergarna o den mäktigaste organisationen av dem alla The Illuminate arbetar på högtryck för att skapa ett Världsherravälde, genom att skapa finansiell oro och provocera länder som Iran o Nordkorea för att reta Kina till en väpnad konflikt.

Ta ifrån suveräna staters demokrati o inflytande (dessa maktfullkomna personer har redan köpt EU:s o Usa:s ledare) bestämma lagar som passar dem och kontrollera befolkningen vad de gör och vad de känner till.

De arbetar i hemlighet på att minska Jordens befolkning kraftigt, de har redan börjat med Chemtrails spridning i luften, olika vaccinerings kampanjer, gifter i mat som gör oss sterila och gifter i många olika ting som vi använder dagligen, skapa behov av läkemedel som sedan orsakar ännu större behov av nya läkemedel som bara gör oss sjukare o sjukare.

I ISA finns något som heter FEMA och dessa är koncentrationsläger i vardande, de har redan 100 000-tals plast kistor där de kan placera 3st kroppar ovanpå varandra.
det finns de som har filmat detta och placerat på youtube: FEMA koncentration camp.

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-29 16:09  Uppdaterad: 2010-11-29 16:09
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Hoppsan,

i tredje sista raden skulle det vara:

I USA finns något som heter FEMA CAMPS och dessa ......

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-30 00:13  Uppdaterad: 2010-11-30 00:13
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
"tyst diplomati" enl Bildt
http://www.forbes.com/feeds/ap/2010/1 ... tml?boxes=Homepagetopnews
McCain: Time to discuss `regime change' in NKorea
Bildt talar om diplomati som han tror är provokation o okupation som beskrivs som demokratibärande förhandlingar....:) för allmänheten förstås - fredsprocess i utvecklingen med nya norm form under usa/izrael ledning

S Korea Earmarks US$1.23bil for Major Arms Purchas
http://malaysiandigest.com/world/1255 ... -major-arms-purchase.html
Am bas "syd korea" fått 1.23bil för militär upprustning 26/11
http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2010/11/113_77157.html
de med am pass o koreans utseene säger allt som schefen us inplanerad-
det C.Bild pratar om "diplomati "-ja han bidragit med sv militär styrka där okså

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-30 00:15  Uppdaterad: 2010-11-30 00:15
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
bilds lögner som tidigare jugoslavien - "diplomat
än så längre lönar det sig för bild - kanske kommer återbetalnings tid...
THE BIG LIE SELLING YOU WAR WITH NORTH KOREA" http://whatreallyhappened.com/WRHARTICLES/warwithkorea.php.

http://www.forbes.com/
In a rare interview, Assange tells Forbes that the release of Pentagon and State Department documents are just the beginning. His next target: big business.

Early next year, Julian Assange says, a major American bank will suddenly find itself turned inside out.

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-30 00:20  Uppdaterad: 2010-11-30 00:20
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
http://www.intifada-palestine.com/201 ... -dead-palestinians-video/

http://www.activistpost.com/2010/11/f ... -torture-instruments.html
A Danish-British security company has sold torture instruments to the Israeli prisons, holding Palestinians inmates, a Danish newspaper has written

http://www.gilad.co.uk/writings/gaza- ... ewish-defense-league.html

Gaza Photo Exhibition Attacked by the Jewish Defense League in Paris

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-30 00:24  Uppdaterad: 2010-11-30 00:24
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
"Iran blames Israel after nuclear scientist killed" http://news.yahoo.com/s/ap/20101129/ap_on_re_mi_ea/iran_nuclear

mossad eliminerar vetenskapsman

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-30 00:35  Uppdaterad: 2010-11-30 00:35
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Hidden Intelligence Operation Behind the Wikileaks Release of "Secret" Documents?
samtidigt hörs röster att wikileaks är insatt från CIA med en del sanning och en del vilseledande info
så man borde betänka mycket själv okså - om kända fakta förvreks så troligt ngn vill det....

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-30 00:42  Uppdaterad: 2010-11-30 00:42
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=337152
Israel satisfied as WikiLeaks shows 'consistency' on Iran


http://alethonews.wordpress.com/2010/ ... nd-wikileaks-revelations/

Det att info toppar tidningarna just när usa provokativt bombar nord korea kan ge misstankar - om WL planerar släpa info i borjän av 2011 ang banker så få vi se om det bli stor aktion på gång med krigsherre USA samtidigt så mistankarna faller på plats mera

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-11-30 00:52  Uppdaterad: 2010-11-30 00:52
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
"the name of the game".
Sarkozy konfiskerade pensions fond för att hjälpa bankrota neocons privata banker
Fonder införlivades för att råna folk och inte betala pensioner!
det samma bli i sinom tid i sverige- det är global "rosornas" krig mot gojim...
All nationalism beskampas då det är global monopoliserad område bara för judar som under tes "antisemitism" och demokrati för alla införlivar sionistisk nazzism och global okupation - förslavning och slakt inplanerad.... läs- Eli Ravage

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-12-01 15:46  Uppdaterad: 2010-12-01 15:46
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Sluta använda valutor och arbeta för oss människor. Då har de ingen makt. Enkelt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-12-01 15:47  Uppdaterad: 2010-12-01 15:47
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Gå andra hållet och inte följa strömmen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Poster Tråd
Perennial
Skriven: 2010-12-01 20:43  Uppdaterad: 2010-12-01 20:43
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Fastnat med pekfingret på "!" -tangenten????????????????????????

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-12-02 00:47  Uppdaterad: 2010-12-02 00:47
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
OBS! AHTUNG! ngt på gång och det är nära!
http://www.economicpolicyjournal.com/ ... bans-journalist-from.html

Under klimat mask skall överenskommelse puttas fram om tvangs förflytning av folk massor under false flag klimat star paket!

http://www.prisonplanet.com/climate-a ... ion-at-cancun-summit.html
Relocation of populations has historically been achieved by force at the hands of an authoritarian ruling elite

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-12-02 00:52  Uppdaterad: 2010-12-02 00:52
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
http://iraqwar.mirror-world.ru/article/238128

rengenapparater på flygplatser inte för terroriet redskap skanning (det finns massor plast knivar som alla terrorister vet att ingen skanning hjälper) - det framförs misstankar om vappen mot medel klass som flyger offta och kan bli sjuka och dö, samt de apparater kan instalera på vissa offer för eliminering med större dos av strålning......!

Korea sägs bli infart till 3-e världs krig !

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-12-02 01:13  Uppdaterad: 2010-12-02 01:13
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
If the people were to ever find out what we have done, we would be chased down the streets and lynched." -- George Bush, cited in the June, 1992 Sarah McClendon Newsletter

http://webcache.googleusercontent.com ... l=us&client=firefox-a

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-12-02 01:23  Uppdaterad: 2010-12-02 01:23
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin

Poster Tråd
Anonym
Skriven: 2010-12-02 21:42  Uppdaterad: 2010-12-02 21:42
 Ang: Sveriges nya grundlag ett hån mot demokratin
Om nya grundlagen är ett hot mot demokratin så är den då ingen hot mot vaken.se

Ni röstar inte för det anser ni inte vara demokrati.

Ni ogillar kritiker så de sjunger om det för ni gillar vadå? Diktatur?

Ni vill att bara en åsikt den vaken.se framför ska finnas i samhället vilket inte är demokrati.

Ni är odemokratiska och ändå är ni rädda för nya grundlagen för den är ett hot mot demokratin.

Bra ta då och genomför för demokrati på vaken.se där även jag som kritiker får vara med och säga mitt på forumet utan att någonsin bli utkastad.
ikoner
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:
Att regelbundet vara jordad anses vara den största hälsoupptäckten i modern tid. Jordning släcker inflammation och återställer kroppens elektriska funktioner till det som är normalt. Detta har en mycket stor effekt på hälsan, både som lindring och som förebyggande åtgärd. Läs boken "Att vara jordad" och besök hemsidan earthingpeople.se för mer information.


Överlista din cancer med alternativa icke-toxiska behandlingar som fungerar!

Ange rabattkoden ”vaken” i meddelandefältet i kassan när du beställer för att få 2% rabatt på alla produkter utom guld och monsterboxar med Liberty Silver mynt.


Annonsorer och reklam 2

Det enda rätta handlar om informationskriget mellan samhällets etablerade röster och röster från oliktänkande samhällskritiker. Boken berättar detaljerat om de metoder som används för att tysta ner tusentals människors tvivel. Den berättar om yttrandefriheten som ger dig rätten att säga din mening i ett samhälle som ser till att ingen kan höra dig.







Vaken.se har cirka 40.000-43.000 unika besökare (IP:n) varje månad.Vill du annonsera på Vaken.se? Läs här!

Creeper MediaCreeper
Spot B

SR: Hemskolande föräldrar förlorar kamp om sitt barn

SR: Hemskolande föräldrar förlorar kamp om sitt barn
Sveriges radio rapporterade om ett mål där en sjuårig pojke togs från sina föräldrar för att placeras i fosterhem. Föräldrarna säger att det delvis var att de vägrade att skicka sitt barn till skolan. I torsdags beslutade högsta domstolen att inte pröva målet.

Lyssna på Sveriges Radios intervju med fadern på sverigesradio.se

Göta Hovrätt gynnar SE-banken jämt

Göta Hovrätt gynnar SE-banken jämt
EU-advokaten Henning Wittes pilotmål mot SE-banken överklagades den 27 feb 2013 till Göta Hovrätt som tog upp det redan den 26 mars 2013, vilket är extremt snabbt för denna hovrätt. Redan det öppnar för misstanken att en utomstående makt har påverkat domstolen. Vad värre är så tycker Göta Hovrätt att Norrköpings tingsrätt inte har gjort något fel , trots att domstolen tog sig friheten att ändra i Sveriges grundlag genom att behandla den viktigaste regeln för bankväsendet, 9 Kap. 14 § andra satsen regeringsformen, som om den inte finns. Där kräver Sveriges grundlag att alla viktiga saker som har med pengar att göra skall regleras genom en lag, alltså Riksdagen. Det finns en lag som ger Riksbanken rätt att tillverka pengar, men det finns ingen lag som ger SEB eller andra privatbanker rätt att emittera pengar, vilket de ändå gör.

Klicka här
för att läsa vidare

Inringare till Sveriges Radio Karlavagnen tar upp ämnet 9/11 Truth

Inringare till Sveriges Radio Karlavagnen tar upp ämnet 9/11 Truth
Inringare till Sveriges Radio Karlavagnen tar upp ämnet 9/11 Truth, 11 maj 2012

Cypern, åtstramningspaket och den globala ekonomin

Cypern, åtstramningspaket och den globala ekonomin
Så Cyprioterna fick till slut en liten "hårtoppning" som numera verkar bli 50% av deponerade medel.

"– Företag kommer att läggas ned, jag vet inte hur många, och arbetslösheten kommer att stiga på grund av de frysta kontona, säger Paschalides."

Detta drabbar näringslivet, alltså småföretag precis som det gjorde i Grekland, detta verkar automatiskt leda till massarbetslöshet som Leonidas Pachalides själv säger i artikeln.

Heldagsevent: Brytningstider - 12:e maj 2013, TR-Huset Stockholm

Heldagsevent: Brytningstider - 12:e maj 2013, TR-Huset Stockholm
Årets viktigaste event. Söndagen den 12:e maj i Stockholm kommer att bli en fantastisk dag. Framför allt för er som söker er utanför de vanliga ramarna som samhället påbjuder är de enda rätta. Fler människor än någonsin har börjat tänka annorlunda, men det är svårt att veta hur man ska formulera sin upplevelse av hur samhället drar iväg, hur demokratin dunstar, hur stress, materialism och pengar styr våra dagliga liv.

Vi vill skapa något annat. Vi vet att du också vill det. Vi vill väcka människor, vi tror så innerligt på människans inneboende kraft och potential. Vi hoppas att du kan komma och bli en del av den gemenskapen som evenemanget Brytningstider kommer att vara. Det är förändring i luften, nya tider randas, det är dags att bryta med det gamla och ge plats åt det nya.