Vakencorner
Irakkriget: ”Större genetisk skada har aldrig konstaterats”
Published by Jin83 on 2012-10-21 (1012 reads)
Två missbildade barn föds varje dag i Falluja. Vit fosfor, kemikalier och uran har använts i kriget mot Irak vilket i hög grad drabbat civila. Efter kriget har många barn fötts med allvarliga, ofta dödliga missbildningar som tros ha orsakats av de vapen USA använt i kriget.
I spåren efter Irakkriget har många otäcka upptäckter gjorts. Staden Falluja där intensiva strider mellan irakiska och amerikanska trupper pågick under november 2004 verkar ha varit något av en testzon för nya vapen och metoder.
Läs mer på nyadagbladet.se
I spåren efter Irakkriget har många otäcka upptäckter gjorts. Staden Falluja där intensiva strider mellan irakiska och amerikanska trupper pågick under november 2004 verkar ha varit något av en testzon för nya vapen och metoder.
Läs mer på nyadagbladet.se
| Navigate through the articles | |
Bland skeptikerna
|
Humanitär kris i Bani Walid efter attack från rebeller
|
|
Kommentarerna ägs av respektive författare. Vi är inte ansvariga för kommentarernas innehåll.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Login

Annonsorer och reklam
Annonser:

Att regelbundet vara jordad anses vara den största hälsoupptäckten i modern tid. Jordning släcker inflammation och återställer kroppens elektriska funktioner till det som är normalt. Detta har en mycket stor effekt på hälsan, både som lindring och som förebyggande åtgärd. Läs boken "Att vara jordad" och besök hemsidan earthingpeople.se för mer information.

Överlista din cancer med alternativa icke-toxiska behandlingar som fungerar!
Ange rabattkoden ”vaken” i meddelandefältet i kassan när du beställer för att få 2% rabatt på alla produkter utom guld och monsterboxar med Liberty Silver mynt.


Att regelbundet vara jordad anses vara den största hälsoupptäckten i modern tid. Jordning släcker inflammation och återställer kroppens elektriska funktioner till det som är normalt. Detta har en mycket stor effekt på hälsan, både som lindring och som förebyggande åtgärd. Läs boken "Att vara jordad" och besök hemsidan earthingpeople.se för mer information.

Överlista din cancer med alternativa icke-toxiska behandlingar som fungerar!
Ange rabattkoden ”vaken” i meddelandefältet i kassan när du beställer för att få 2% rabatt på alla produkter utom guld och monsterboxar med Liberty Silver mynt.

Annonsorer och reklam 2

Det enda rätta handlar om informationskriget mellan samhällets etablerade röster och röster från oliktänkande samhällskritiker. Boken berättar detaljerat om de metoder som används för att tysta ner tusentals människors tvivel. Den berättar om yttrandefriheten som ger dig rätten att säga din mening i ett samhälle som ser till att ingen kan höra dig.
Vaken.se har cirka 40.000-43.000 unika besökare (IP:n) varje månad.Vill du annonsera på Vaken.se? Läs här!
Spot B
Anonyma Albaner(A.A) - Vakna

Vi öppnar dagens nytt för att läsa vad som hänt och aldrig får vi se fred, bara byar som bränts, män som hängts och kvinnor som bränts, tappar hoppet om världen bara tomma ord som slängs.
Finska läkare ifrågasätter behovet av vaccin: ”Jag skulle inte vaccinera mina barn alls!”

Den 10 april 2013 sände den finska rikstäckande tv-kanalen MTV3 ett mycket uppmärksammat inslag i sitt program ”45 minuter”. Tre finska läkare trädde fram för att ifrågasätta vaccinsäkerheten samt det generella behovet av vaccin.
Läkarna Taija Somppi, Liisa Sulkakoski och Nina Bjelogrlic-Laakso är också experter på naturmedicin. Sulkakoski, som är läkare och homeopat, konstaterar:
"Jag skulle aldrig vaccinera mina barn mot något. Jag ser allvarliga biverkningar av vaccinerna och det finns ingen mening med dem."
Läs mer på vaccin.me
Norska staten medger att kikhostevaccin orsakar hjärnskador – familjer får ersättning

Den nionde oktober 2006 sände norska Dokument 2 ett program om Svein Erik Berners mångåriga kamp för att få staten att erkänna att det finns ett troligt samband mellan ett trippelvaccin som gavs på 80-talet och hjärnskadade barn. Dokumentären berättade historien om Svein Erik Berners son, 25 år gamle Eilert, som år 1981 fick trippelvaccinet och några dagar efteråt blev inlagd på Rikshospitalet efter en kraftig vaccinreaktion. Där konstaterade läkarna att han var hjärnskadad, mest troligt på grund av det vaccin han fått. Men hans skada blev inte registrerad hos Folkehelseinstituttet, som hade ansvaret för att registrera och följa upp biverkningar och allvarliga biverkningar (komplikationer).
Klicka här för att se programmet eller det på vaccin.me
Nigel Farages budskap: "Ta ut era pengar medans ni kan"

I Nigel Farages första TV-framträdande sedan den cypriotiska förmögenhetsskatten tillkännagavs, drar engelsmannen inga slag. Under alla sina år som politiker och med sin erfarenhet av Europeiska unionens ledarskap så trodde "[han] aldrig att de skulle [försöka] stjäla pengar från folks sparkonton." Den enkla sanningen är att de vet att de inte kan låta något land gå i konkurs, hur liten det än är, för om "ett land går i konkurs så kommer hela systemet att rasa."
Taibbi sågar banker som är "Too Big to Jail"

I sin senaste artikel i Rolling Stone berättar den skrivande redaktören Matt Taibbi om storbankerna som inte bara för stora att gå under utan också "För stora för att kunna fängslas" i en artikel som heter "Gangster bankers: Too Big to Jail". Han ger en förödande bild av ett hänsynslöst amerikanskt justitiedepartement i ett hemligt samförstånd med världens största brottslingar - de internationella bankerna som tvättar pengarna åt världens största narkotikahandlare och terrorister - och eftersom de är för stora för att få gå under, får garanti att de aldrig kommer att sitta i fängelse och aldrig ens betala personliga böter för sina svindlerier.
Klicka här för att läsa vidare







