vaken

Vakencorner
Studera > Världsordningen > Artiklar > DN:s Kristina Lindquist smutsskriver på beställning

DN:s Kristina Lindquist smutsskriver på beställning

Published by Jin83 on 2012-06-26 (975 reads)
DN:s Kristina Lindquist smutsskriver på beställning
Så är vi där igen. Gammelmedias robotofierade retorik så fort någonting dyker upp som hotar den överenskomna världsbilden. ”Systemen har rätt, sitt för helvete ner i båten”.

”Grunden är att lansera 11 septemberattackerna som ett insiderjobb, men här ryms alltifrån alternativa rön om Palmemordet till ”sanningar” om att världen i själva verket styrs av rymdödlor. Som i varje foliehattspark värd namnet återfinns dessutom diverse antisemitiska föreställningar om judiska konspirationer.”

Den här gången är det DN:s Kristina Lindquist som i artikeln: "Varför ger Svenska Dagbladet legitimitet åt konspirationsteoretiker?" irriterar sig på att Svenska Dagbladet tar upp Vaken.se:s vaccinationsinformation i artikeln: ”Utbredd rädsla för att vaccinera sig”. I artikeln kan man läsa: ”Rörelsen Vaken har tagit fram ett informationsblad mot vaccineringen som delats ut på gator och i brevlådor.”

Kristina Lindqvist följer exakt det manus som journalister SKA följa när det gäller bemötande av samhällskritisk information som går på djupet. Såsom jag noggrant beskrivit det i boken ”Det enda rätta – Om att kämpa för sanningen i en förljugen värld” så saknas det faktaunderlag, sanning och ett journalistiskt rättspatos vid sådana här tillfällen. På punkt efter punkt går det att mala ner de senaste årens - ”skräm-folk-till-döds-om-någon-tar-upp-något-som-kan-verka-konspiratoriskt” – till absolut ingenting. Boken är rena giftet och hotar hela etablissemanget trots att den bara far med fakta. Den säljer som smör och mörkas maximalt.

Kristina Lindqvist skriver skitigt, slarvigt och lögnaktigt och enbart i syfte att misskreditera. Och hon gör det utan att själv ha kontrollerat sitt underlag.

SvD väljer att plocka fram Vakens information och möjligtvis ser vi här de första sprickorna i informationsasfalten. Gammelmedia och Stimmets(samhällets gemensamma försvarssystem gentemot ”inkorrekt” information) gigantiska kontrollbehov kan till sist inte råda över allt. De är dömda att misslyckas liksom alla kontrollfreaks är i långa loppet. Vaccinationshistorien med samhällets trygga löften till folket som slutade i rena katastrofen (narkolepsibiverkningarna) är rena härdsmältan för Stimmet och självklart en gigantisk framgång för sanningssökare som under åren envist försökt att ifrågasätta utanför samhällshypnosen.

Informationskriget mellan udda information och den ”korrekta”, som så här långt har försiggått i utkanterna av samhällets accepterade skvaldebatter och Stimmet-märkta information, kommer allt närmare vanliga människor. Detta är rena skräcken för vetenskapsreportrar, ledarskribenter, kulturchefer, redaktörer för våra nyhetsprogram och alla möjliga frilansskribenter och krönikörer som krampaktigt försöker behålla sina karriärspoäng genom att inte ”solka ner sig med konspiratoriskt smuts”. Det upprepar istället robotofierat ryktena och retoriken de lärt dig utantill.

Johan Croneman på DN tillhör möjligtvis de i Stimmet som fortfarande inte läst spelkartongens insida och lärt sig följa Stimmets spelregler. Han tar i artikeln: ”Medierna sätter på sig springsjasens keps under Almedalsveckan” upp forskaren Maria Wendts bok: ”Politik som spektakel: Almedalen, mediemakten och den svenska demokratin.” och hur media, främst TV4 i sin trailer inför almedalsveckan och mediabevakningen, just gör händelsen till en fest för media och politiker. Något jag upprepat skrivit om i flera år och som också tas upp i ”Det enda rätta” och i mina föredrag.

Den alltmer konforma politiken, underhållningshysterin, nyhetssnuttifieringen, kamerövervakningen, DNA-bankerna och ekorrhjulen som snurrar allt snabbare och helt utan invändningar i skvaldebatten är några av många symtom på ett samhälle som är på väg att skena. Skitskraja reportrar som skrämmer människor med terroristhot, med retorik där man blandar ihop massmördare med oliktänkande o.s.v., berättar bara att sprickorna sprider sig.

Som sanningssökare behöver man inga karriärspoäng och man har inga kårandor eller kollegor man måste höra till. Det är en anti-sektisk känsla av frihet som är obeskrivligt underbar.

Lår oss bli fler.

Av: Mats Sederholm

Originaltext: klarsikt.humancreations.se
  Send article
Share on facebook

Navigate through the articles
Previous article CIA agent Chip Tatum bekräftar Palmemöte med Oliver North Riksrätt mot Obama rycker närmare Next article
Kommentarerna ägs av respektive författare. Vi är inte ansvariga för kommentarernas innehåll.

Poster Tråd
5iF3R
Skriven: 2012-06-27 18:00  Uppdaterad: 2012-06-27 18:00
 Ang: Informationskriget närmar sig
Intressant läsning.
.
Har försökt att finna denna bok i handeln men inte lyckats, går den att finna i nån bok-butik?
.
Jag vet att den går att beställa online men jag brukar inte handla online, endast förbeställa..
.
Ngn som vet?

Poster Tråd
Linda_B_
Skriven: 2012-06-27 18:25  Uppdaterad: 2012-06-27 18:25
 Ang: Informationskriget närmar sig
Hej!

Det enda rätta finns ännu inte ute i några fysiska butiker. Du måste helt enkelt knalla in i en bokhandel nånstans och be dem beställa hem ett ex åt dig. Det har de alla möjligheter att göra genom sitt grossistsystem.

Vänliga hälsningar
Linda
www.humancreations.se

Poster Tråd
balder
Skriven: 2012-06-30 17:56  Uppdaterad: 2012-06-30 17:56
 Ang: DN:s Kristina Lindquist smutsskriver på beställning
Att sanningssägare smutskastas och förföljs är för jäkligt, en skam för mänskligheten som tyvärr inte är något nytt. Det gör förstås inte saken bättre men kan ändå vara bra att fundera över. Oswald Spengler gjorde några mycket skarpa iaktagelser redan på tjugotalet om pressens smutsiga arbeta med att agera krigshetsare mm. Har själv läst Västerlandets Undergång och framförallt i kapitlet staten finner man en synnerligen skarp mediakritik som är högaktuell i våra dagar.
http://gk.motpol.nu/spenglerian-eller-konspirationsteoretiker/
ikoner
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:
Att regelbundet vara jordad anses vara den största hälsoupptäckten i modern tid. Jordning släcker inflammation och återställer kroppens elektriska funktioner till det som är normalt. Detta har en mycket stor effekt på hälsan, både som lindring och som förebyggande åtgärd. Läs boken "Att vara jordad" och besök hemsidan earthingpeople.se för mer information.


Överlista din cancer med alternativa icke-toxiska behandlingar som fungerar!

Ange rabattkoden ”vaken” i meddelandefältet i kassan när du beställer för att få 2% rabatt på alla produkter utom guld och monsterboxar med Liberty Silver mynt.


Annonsorer och reklam 2

Det enda rätta handlar om informationskriget mellan samhällets etablerade röster och röster från oliktänkande samhällskritiker. Boken berättar detaljerat om de metoder som används för att tysta ner tusentals människors tvivel. Den berättar om yttrandefriheten som ger dig rätten att säga din mening i ett samhälle som ser till att ingen kan höra dig.







Vaken.se har cirka 40.000-43.000 unika besökare (IP:n) varje månad.Vill du annonsera på Vaken.se? Läs här!

Creeper MediaCreeper
Spot B

Flera oklarheter kring Bostonattentatet

Flera oklarheter kring Bostonattentatet
Något är fel med gammelmedias bild av attentatet i Boston. Frågorna är flera och obesvarade. Exempel på information kring Boston som media borde rapportera:

* Enligt de misstänktas mor hade FBI följt dem i flera år.
* FBI ljög när man höll presskonferens och gick ut med bilder och en uppmaning att hjälpa till att identifiera Tamerlan and Dzhokhar Tsarnaev. De visste vem männen på bilderna var.

Klicka här för att läsa vidare eller läs på palbergstrom.com

USA glider allt närmare diktatur

USA glider allt närmare diktatur
Alex Jones från InfoWars varnar för att USA är ytterst nära att glida ur sin demokratiska kostym. Detta är mycket allvarligt. Jag tror och hoppas att det finns starka krafter som kommer stoppa det här. Snart innan det är för sent.



palbergstrom.com

Earth Hour närmar sig

Earth Hour närmar sig
Det är mycket prat om denna globala demonstration, som inte ens existerade för många år sedan. Men vet folk verkligen vet vad Earth Hour är till för? Earth Hour syftar till att öka medvetenheten om klimatförändringar genom att stänga av lamporna i 60 minuter, i hopp om att föra samman människor att tänka på vad de kan göra för att minska de skadliga koldioxidutsläppen som ligger till skuld för den globala uppvärmningen.

DN erkänner sin roll i att krossa Sverige kulturellt

DN erkänner sin roll i att krossa Sverige kulturellt
I en anmärkningsvärd artikel i DN daterad till den 1 mars 2013 erkänner man sensationellt nog sin roll i omdaningen av den svenska kulturen. Det var CCF – Congress for Cultural Freedom – som stod för samordningen av den operation som skapat dagens modernistiska skräpkultur, som varit en förutsättning för det 40-åriga fysisk-ekonomiska sammanbrott som nu börjat uppmärksammas på bred front i och med eurokrisen och liknande.

DN:s Jens Kärrman skriver under rubriken "Tingsten medlem i CIA-organisation" bland annat:

"DN:s legendariske chefredaktör Herbert Tingsten påstås ha stått närmare den amerikanska underrättelsetjänsten CIA än vad som tidigare varit känt. Uppgifter i P3 Dokumentär tyder på att Tingsten hade täta kontakter med CIA:s propagandaorganisation CCF."

Klicka här
för att läsa vidare

Gå inte på läkarnas retorik, valser om ”evidensbaserad medicin” och härskarteknik

Gå inte på läkarnas retorik, valser om ”evidensbaserad medicin” och härskarteknik
Svenska vårdapparat hävdar att svensk primärvård och skolmedicin är grundad i vetenskap och beprövad erfarenhet, på evidensbaserad medicin. Samtidigt hävdar den etablerade vården att alternativmedicin inte är det och därför är pseudovetenskapligt kvacksalveri. Förespråkare för alternativmedicin har tyvärr intagit en underdog-position, helt i onödan visar det sig.

Läs mer på newsvoice.se