vaken

Vakencorner


 Botten   Föregående ämne   Nästa Ämne  Registrera dig för att posta



Miljö lampor med farligt innehåll

Registrerade sig:
2009-09-07 11:24
Inlägg: 22
Hej,

Hittade den här artikel; http://www.abovetopsecret.com/forum/thread498708/pg1 om miljö lampor och blev orolig, nu är det förbjudet inom EU med vanliga lampor så nån alternativ finns inte. När lagret tar slut så är de finito med de gambla lampor som de flesta använder idag.

Vad tror ni?

Postat den: 2009-09-07 22:08


Re: Miljö lampor med farligt innehåll

Registrerade sig:
2009-02-13 01:43
Inlägg: 118
Tycker att det är sjukt att dom kallar lamporna miljövänliga när dom innehåller en massa kvicksilver. Sen är dom totalt värdelösa, tar flera minuter innan det blir ljust för den måste värma upp. Jag känner att jag kommer sakna glödlampan, Thomas Edisons bästa uppfinning.
Snart kommer det väll mer miljöpryllar som man måste anpassa sig till.

Postat den: 2009-09-07 23:30


Re: Miljö lampor med farligt innehåll

Registrerade sig:
2006-12-20 12:17
Inlägg: 3156
Citat:

Fred_Alert skrev:
Thomas Edisons bästa uppfinning..
Han stal den ,det var inte hans "uppfinning"utan även den var Nikola Tesla`s...

För dum att lära sig!

En dag när Tom,en nästan döv pojke,kom hem från skolan,hade en lapp med sig till sina föräldrar.På lappen stod att läraren gav föräldrarna rådet att ta pojken ur skolan,då han var för dum för att lära sig någonting.


Pojkens mor blev mycket upprörd och tog pojken ur skolan för att själv undervisa honom.


Många år senare när Tom dog efter att ha levt ett mycket lång liv,tände alla invånare i landet en lampa under en minut för att hedra minnet av glödlampans uppfinare,"Tesla"Tomas Edison.

Postat den: 2009-09-08 14:41


Re: Miljö lampor med farligt innehåll

Registrerade sig:
2009-02-13 01:43
Inlägg: 118
Kan säkert stämma, han utvecklade glödlampor han också, men han va inte lika snabb med patent. Ivarjefall så han han större saker på sitt namn än glödlampan.

Postat den: 2009-09-08 15:43


Re: Miljö lampor med farligt innehåll
Okänd
Citat:

sale skrev:
Han stal den ,det var inte hans "uppfinning"utan även den var Nikola Tesla`s...
Tesla och Edison var vänner och samarbetade nära varandra, men deras partnerskap splittrades då de föredrog att jobba med olika typer av ström och efter en lönetvist. Tesla jobbade för övrigt åt Edison

Postat den: 2009-09-08 16:00


Re: Miljö lampor med farligt innehåll

Registrerade sig:
2008-02-25 20:40
Inlägg: 46
De va knappast vänner, Edison blåste Tesla på en hel del dollars och motarbetade Teslas system. Tesla blev slutligen likviderad. Förmodligen på order av Edison och en viss bankir.

Postat den: 2009-11-03 23:33


Re: Miljö lampor med farligt innehåll

Registrerade sig:
2009-09-11 19:06
Från Västergötland
Inlägg: 1231
J.P Morgan om det namnet är bekant.

Postat den: 2009-11-04 12:00




 Registrera dig för att posta



ikoner
Login
Annonsorer och reklam
Annonser:
Att regelbundet vara jordad anses vara den största hälsoupptäckten i modern tid. Jordning släcker inflammation och återställer kroppens elektriska funktioner till det som är normalt. Detta har en mycket stor effekt på hälsan, både som lindring och som förebyggande åtgärd. Läs boken "Att vara jordad" och besök hemsidan earthingpeople.se för mer information.


Läs allt om Bilderberggruppen i vår högaktuella bok "Den sanna historien om Bilderberggruppen" av Daniel Estulin. Just nu erbjuder vi 10% rabatt!

Ange rabattkoden ”vaken” i meddelandefältet i kassan när du beställer för att få 2% rabatt på alla produkter utom guld och monsterboxar med Liberty Silver mynt.


Annonsorer och reklam 2

Det enda rätta handlar om informationskriget mellan samhällets etablerade röster och röster från oliktänkande samhällskritiker. Boken berättar detaljerat om de metoder som används för att tysta ner tusentals människors tvivel. Den berättar om yttrandefriheten som ger dig rätten att säga din mening i ett samhälle som ser till att ingen kan höra dig.







Vaken.se har cirka 40.000-43.000 unika besökare (IP:n) varje månad.Vill du annonsera på Vaken.se? Läs här!

Creeper MediaCreeper
Vilka är Online

20 användare är online (20 användare tittar på Forum)

Medlemmar: 1
Gäster: 19

Abyssinia, mer...
Nya medlemmar
Augusta 2013-06-17
Susa 2013-06-14
Genoveva 2013-06-10
leihan 2013-06-09
stadiljus 2013-06-05
Bloggar o Länkar

Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Gryningens ljus
Tankar i gryningen ljus.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Infowars.se
Infokriget fortsätter på infowars.se
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Corruptio.blog.com
Avslöjar grov kriminalitet i svenska myndigheter.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna

RSS