Vakencorner
|
The Great Pyramid i Tyskland
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
http://www.thegreatpyramid.org/en/
Har ni hört om pyramiden de ska bygga i Tyskland? Om man betalar 100€ (tror jag det var) så får man en efter sin död en plats i världens största monument och byggnadsverk någonsin. I en pyramid som ska byggas utanför Dessau i Östtyskland bestående av 100 miljoner stenar där varje sten är en människa har 1265 personer redan reserverat en sten. Det intressanta är att det inte är klart hur stor pyramiden kommer att bli, pyramiden är byggd på det sättet att även om den blir 100 miljoner stenar stor så kan den bli större. Vem vet hur stor den kommer att bli, den kanske växer och växer tills den tillslut består av 1 miljard stenar. När det händer lär pyramiden blivit otroligt viktig för människorna och dess symbolik lär ha blivit enormt. http://i-eclectica.org/wordpress/wp-c ... cture2/German_pyramid.jpg
Posted on: 2008/5/7 1:59
|
|||
|
Himmeln är blå, det är det enda jag förstår.
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: The Great Pyramid i Tyskland
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Kul bild, kossan som ar vi och pyramiden som ar dom.
|
||||
|
||||
|
Re: The Great Pyramid i Tyskland
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Min första tanke var: Tänk om det var så här egyptierna tänkte? Att varje sten skulle representera de döda?
Posted on: 2008/5/7 7:08
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: The Great Pyramid i Tyskland
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Jag kan inte låta bli att fasas över att tyskarna återigen jagar storhet.
Har man startat ett världskrig på egen hand och ställt sig bakom initieringen av det första bör man vara försiktig när denna nation åter igen försöker visa sin storhet. |
||||
|
||||
|
Re: The Great Pyramid i Tyskland
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Nej, jag tror knappast det ger vaccination. ;)
Men det är ju uppenbart ett samband eftersom de med ska bygga en pyramid. Så sambandet är uppenbart så frågan är varför? Representerar en sten 1 liv? Det här är tilltro till något gudomligt att bygga något och ha representera 1 liv - 1 sten.
Posted on: 2008/5/7 9:05
|
|||
|
||||
|
Re: The Great Pyramid i Tyskland
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Skyll inte allt på tyskarna. DET Är trots allt Segrarna som skriver historien om alla krig. Dom t.o.m valde ut bilderna som du hade i historieboken i skolan. Sååå...........(THINK FOR YOU SELF DON´T READ DES-INFO)
Posted on: 2008/5/14 12:25
|
|||
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: The Great Pyramid i Tyskland
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Så du menar att det bara är lögn att de initierat starten på två världskrig? Att det gått som det gått för tyskland beror på att de minst två gånger i modern historia fått hybris.
Tror du mitt uttalande gällde utgången efter kriget? Inte mycket 'storhet' kvar då, eller hur? |
||||
|
||||
|
Re: The Great Pyramid i Tyskland
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Follow the money man just follow the money........
Posted on: 2008/5/14 13:24
|
|||
|
||||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska








