Vakencorner
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Vilket jävla snömos rent ut sagt...
Quote:
Tillväxten i ekonomin sker och kommer säkerligen länge ännu att forstätta ske i princip exponentiellt. Det handlar i första hand om produktivitetsökningar och inte att man utnyttjar mer och mer av jordens resurser. Är hon också emot att arbetarna kräver procentuella löneökningar? Det blir ju exponentiell tillväxt!! Quote: 2. Ränta betalar vi bara när vi lånar Lösningen är enkel, om du inte tycker att produkten du köper är värd sitt pris, köp inte! Så enkelt funkar marknadsekonomi. Kapital har ett värde, eftersom maskiner och annan typ av realkapital ger ökad produktivitet. Om man har en maskin så kan den producera varor som har ett värde. (Eller så kan den generera nytta på andra, mindre konkreta, sätt. Som t.ex. en TV eller en dator.) För detta får man betala en kapitalkostnad (ränta). Om konsumenterna får ett högre värde än kostnaden av maskinen så blir det en lönsam affär för producenten och konsumenten att producenten lånar pengar till ränta för att köpa maskinen som sedan producerar varan som konsumenten sedan kan köpa till ett pris som är lägre än den nytta han får av produkten. Quote: 3. Systemet tjänar alla i lika mån Hur definierar du att man "tjänar på räntesystemet"? Vad är alternativet? Att folk med kapital tvingas att låna ut det gratis? Det är som om jag kommer hem till dig och lånar din dator i en månad utan att betala. Grundläggande i marknadsekonomi är att transaktioner bygger på frivillighet. Alltså tjänar båda parter i en transaktion på den. I fallet med lån till ränta så tjänar utlånaren på att låna ut pengar. Den som lånar pengarna tjänar på det genom att han får en högre nytta av sitt kapital än vad han betalar i ränta. Har inte Margrit fattat det? Det går inte att ta bort ränta och fortfarande ha en fungerande utlåning utan att blanda in ekonomiskt tvång. Ingen kommer frivilligt låna ut till noll ränta om man kan få avkastning på pengarna på annat sätt. Det marknadsekonomiska systemet gör att kapitalet hamnar där det gör mest nytta, dvs hos de som är beredda att betala mest för det. Som vilken annan vara som helst egentligen. Quote: 4. Inflation är en integrerad del i varje monetärt system Den monetära basen, mängden sedlar och mynt, ökar också. Man brukar tala om penningmultiplikatorn, förhållandet mellan den totala mängden pengar och mängden sedlar och mynt. Den multiplikatorn håller sig tämligen konstant. Så länge penningmängden växer i samma takt som ekonomin så är systemet i balans. |
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Zpz, jag rekommenderar dig att läsa boken.
Med att tjäna på räntesystemet menar jag att man får mer ränta på kapital än man betalar i ränta på lån. I exemplet så har majoriteten större lån än besparingar. En minoritet har stort kapital och tjänar mycket på det. Jag tycker statistiken talar för sig själv. Vem tycker du tjänar mest på systemet? Jag kan inte gå in på alla detaljer men alternativet som presenteras i boken är att införa en användaravgift på pengar. De flesta varor sjunker i värde om de bara lagras. (Lagerkostnader, sämre kvalitet etc.) Tanken är att samma princip ska gälla för pengar. Vid varje månadslut så dras ett par % för den som har pengarna innestående på sitt konto. På så sätt blir användaravgiften en cirkulations garanti. Ingen skulle vilja samla pengar på hög. Ett sådant system skulle även kunna ersätta skattesystemet. Detta system har provats med goda resultat under historiens gång. Regler har dock skapats för att förhindra dessa försök. Quote: Tillväxten i ekonomin sker och kommer säkerligen länge ännu att fortsätta ske i princip exponentiellt. Du ser inget som helst problem med detta? Arbetslöshet? Quote: Lösningen är enkel, om du inte tycker att produkten du köper är värd sitt pris, köp inte! Bara man är medveten hur det ligger till och vilka som tjänar på det. På en hyra kan räntekostnaderna uppgå till 75%.
Posted on: 2006/12/21 11:59
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
får jag rätta till rubriken lite..
Ränta-Tumören i Cancer ekonomin.. ![]() |
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Rätta till...? Ränta - tumören i cancer-ekonomin. Någon ordning får det vara.
Posted on: 2006/12/21 15:14
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Blauberre!
Skitbra bok faktiskt... har inte läst hela men den verkar mycket lovande. |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
att tjänna pengar på att ha pengar är så sjukt det kan bli
|
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Har ni problem med att central banken som trycker pengarna är privat ägd och är Leninistik/NyKonservativ? Va, fan är ni kommunister, fri marknad är ett privat kredit monopol.
|
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Skulle man ha en fri kredit marknad så skulle man inte ha en privat ägd central bank som har monopol på att trycka upp kredit. (pengarna du har i handen står det Riksbanken på). Tom. deras egen logotyp säger att de uppfinner pengar ur ingenting.
Posted on: 2006/12/31 19:25
|
|||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Menar du kreditmarknad och centralbank? Vem är ..."du" (...har i handen)?
Posted on: 2006/12/31 19:56
|
|||
|
Det finns bara EN sanning
Så farlig är vägen, att man aldrig ser stupet, man faller sakta, stilla och lugnt – i djupaste trygghet – uppbyggd av strunt! Jag kom, jag såg, jag vände åter |
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Kredit är dessa värdelösa pappersedlar som endast backas upp att tillliten av fåntrattar och papperssedlarnas mängd/utfört arbete.
Riktiga pengar består av guld, silver, platina och kallas för Hard Currency och dessa är fullständigt immuna emot papp tricks. Vad man kan göra är att köpa ädla metaller för lite papper medast "alla" tror de är värda mer än pappret det är skrivet på.
Posted on: 2006/12/31 20:23
|
|||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
Så är det |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Kapitalism = Cancer i moderjord
Människan = Kalkylerande tumör |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Kapitalism är ett oöverträffat system för att skapa välstånd.
Eftersom alla transaktioner är frivilliga så tjänar alla parter i en transaktion på den, och vi får alla det bättre när vi gör affärer med varandra. S.k. paretoeffektivitet. Resurserna (inklusive pengar/kapital) hamnar där de gör mest nytta eftersom vi är beredda att betala (t.ex. ränta) mest för det som vi har mest nytta/glädje av. Det blir lönsamt att tillfredställa andras behov eftersom vi kan byta det mot något som tillfredställer vårt eget behov. Genom detta implicita samarbete tillfreds alla behov som är möjliga att tillfredställa på ett effektivt sätt. Mer kapitalism och frihandel till världen! Ps. Ni har väl inte missat att årets Nobels fredspris gick till ett kapitalistiskt initiativ där man ger möjlighet till fattiga att förbättra sitt liv genom att ge dem möjlighet dem låna till ränta. Båda parter tjänar på transaktionen, visst är det en genialisk princip?! ![]() |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
ZPZ
hur folket i afrika på kapitalismen och ränta? |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Afrikas problem är att de i stor utsträckning inte har fungerande marknadsekonomi med tillhörande nattväktarstat, utan istället har de mest krig, korruption och rövare. (ja, hårddraget) Det enda som kan få Afrika på fötter är lag, ordning och fungerande kapitalism och frihandel. Tänk om EU kunde lägga ner det förbannande jordbruksstödet och låta Afrika idka frihandel med oss istället, det skulle vara många fattigas räddning, och vi skulle få billigare mat. (som sagt, alla tjänar på frivillig handel, ja dock inte EU:s bidragparasiterande bönder i detta fallet) |
||||
|
||||
|
Anonym
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
|||
|---|---|---|---|---|
|
är inte kapitalismen en idiologi som bygger på mer eller mindre korruption och slå ut sina fiender för att råfa åt sig profit?
i ett stark kapitalistisk samhälle kan det bli total kommunism då vissa människor har lyxas köpa upp hela samhället och kan lätt konkurera ut alla andra. |
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Jag tycker det är skenbart. Är det något som kapitalismen är så är det att snabbt och sjukt döva människor till att bli själlösa konsumister, och förbrukare - vi äter ju upp jorden - och vi Vet, eller hur, att jorden inte alls kan klara att försörja människorna som finns här, om de ska ha vår standard vad gäller prylar. Kapitalismen måste hele tiden skapa ny marknad och nya "begär" - för det är det sjukaste i kråksången - att det handlar inte om att tillgodose människors behov - utan att få den till att producera så mycket onödigt strunt om möjligt - för att sedan ligga halvdöda i tv-soffan och köpa just dessa prylar när det syns i reklamen. Dessutom, det jag sa med skenbart - jorden och allt här är ett kretslopp- medans kapitalism är något dött - funkar efter en linje- tillväxt - mer vill ha mer - då går det till slut över denna linje, den har visat sig bli till en stupskant... det ör det vi fejsar på jorden nu. Dessutom... systemet är naturvidrigt på alla sätt. Det finns inget som är tillväxt på det sätt som ekonomer och annat tjafs paratr om. Alla dessa saker som heter ränta, avkastning, vinst och liknande är det mått som hamnar på ett skuldkonto, för pengar växer inte... utan det kommer alltid att "manifestera" sig som skuld och misär eller något, någonstans.Dessutom... så är det ett system som är materialistiskt, marxistiskt, ateistiskt... och därför dömt att inte funka mer än en temporär illusionsblomstring som tar en ände med förskräckelse. Det är med andra ord emot Naturen, kosmos principer - det är ett system som bygger på att det ska finnas brister, en längatn att vilja ge mer till sina arbetsgivare, vara mer tidsslavar +++ då att svika barnet totalt... ge dom till skolilluminatiSience - det dödar allt mänskligt - porrsurfande tröstshoppande själlösa molekylhoppandes hålögda stavgångare. Det byggrr på att man vill ha mer än man själv ger - allt detta "mer" som har tagits ha på ett konto som inte är fysiskt blivit till en enorm skuld - det är det, på sitt sätt, som faller ut till betalning när vi närmar oss 2012. Dessutom
Posted on: 2007/1/2 22:51
|
|||
|
Det finns bara EN sanning
Så farlig är vägen, att man aldrig ser stupet, man faller sakta, stilla och lugnt – i djupaste trygghet – uppbyggd av strunt! Jag kom, jag såg, jag vände åter |
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Apropå ränta och tråden GET YOURSELF OUT OF DEBT http://vaken.se/modules/newbb/viewtop ... t_id=22756#forumpost22756 där det bland annat står om Bank of England, så hittade jag detta bland mina mail:
"Bank of England" Två dagar efter Labours jordskredsseger i det Engelska valet i maj 1997, tillkännager Tony Blair att "Bank of England" har fått uppgiften att bestämma styrräntan. Det verkar ju tryggt och bra. Men låt oss undersöka lite närmare vad som ligger bakom. "Bank of England" bildades år 1694. England var i dåligt skick efter decennier av krig. Den nyinstallerade kung William av Oranien bad ett antal internationella bankirer om hjälp. De "försåg" England med ett kapitaltillskott på 1,25 miljoner pund. Villkoren var som följer: 1. Att namnen på de som erbjöd lånet inte skulle avslöjas, samt att de garanterades rätten att bilda Bank of England. 2. Att direktörerna i "Bank of England" tillförsäkrades den legala rätten att etablera en guldreserv sålunda att - 3. De kan ge ut lån till ett värde av £10 för varje £1 som de deponerat i form av guld i kassavalvet. 4. Att de tillåts att konsolidera nationalskulden; samt att säkra betalning för amortering och ränta genom direkt beskattning av befolkningen. Tänk ‑ så fina villkor ‑ för banken. Ja så gick det till på den tiden. Kungen måste ju tacka på något sätt eller hur? När allt kommer omkring hade bankirerna ju hjälpt till att bekosta det krig som hjälpte "uppkomlingen" William till tronen i England. Och för all framtid blev befolkningen satt i skuld till sin bank. År 1815 hade statsskulden växt till 885 miljoner pund. År 1945 hade den växt till 122,5 miljarder. Femtio år senare är skulden över 300 miljarder pund. Det motsvarar 45% av BNP (motsvarande siffra för Sverige är 85%). Om vi nu tittar på matematiken i villkoren ovan ser vi att banken får ge ut lån som är 10 gånger den säkerhet de ställer upp med. Med en ränta på 5 procent tar det bara två(!) år innan de på sina låneräntor tjänat in ett belopp som motsvarar den säkerhet de startade med. Ja med den matematiken, kan man ju förstå att banker kan styra politiken genom, "att verka utan att synas." Efter två hundra år har bankens ägare kunnat förstora sin kapitalbas hundrafalt. London är fortfarande ett av världens största finanscentra. Och det engelska folket har hjälpt bankerna med rörelsekapitalet genom skatteinbetalningar under tre århundraden. ldentiteten hos dem som har den verkliga makten bakom "Bank of England" är fortfarande en hemlighet. År 1929 tillsattes MacMillan‑kommittén för att undersöka saken. De kom inte fram till någon slutsats om ägandet bakom banken. "Federal Reserve System" i USA ett annat exempel på privat bankkartell som opererar som statsbank. Cirka 40 av världens viktigaste statsbanker finns nu etablerade på liknande sätt som "Bank of England". Att nu Tony Blair gett uppdraget till "Bank of England" att bestämma över styrräntan talar sitt tysta språk för dem som kan läsa mellan raderna. På ett diskret sätt har han bugat sig, för den verkliga finansiella makten. Han ber banken sköta förvaltningen av statsskulden under kommande år. Blair må ha den synliga makten, men det är centralbanken som styr det långsiktiga skeendet. Framtiden, hur blir den? Ur broschyren Frågor om EMU, utgiven av Sveriges Riksbank 1996, kan vi hitta följande förklaringar: "Europeiska Centralbanken, ECB, ska sköta den gemensamma penning- och valutapolitiken i EMU [den Ekonomiska och Monetära Unionen]. Banken kommer att ha sitt säte i Frankfurt. "En viktig grundprincip för ECB är att den ska vara självständig gentemot politiska Intressen. Inga instruktioner får tas från varken nationella politiska organ eller EU-organ. Det anses vara en förutsättning för att ECB ska kunna arbeta långsiktigt för att nå sitt mål, prisstabilitet." Min egen kursivering i ovanstående stycke belyser en rak text som även uppfyller ett annat, dolt, mål: Att de privata bankmännen bakom centralbankerna fortfarande har full kontroll över ränta, statsskulder och penningutgivning! Det är intressant att konstatera att under den Franska Revolutionen så hade den dolda bankirverksamheten sitt centrum i Frankfurt. Europeiska Centralbanken tar nu säte i Frankfurt. Cirkeln är sluten. Mot denna bakgrund vill jag nu att du läser, och även läser mellan raderna på följande citat från Riksbankens broschyr om EMU: "Eftersom de nationella centralbankscheferna, är med i ECB-rådet kan ECB:s oberoende endast garanteras om de nationella centralbankerna är oberoende. Länderna ska senast då ECB bildas ha anpassat sin lagstiftning så att centralbankerna är lika oberoende av externa organ som ECB. Detta gäller oavsett om landet ingår i EMU eller inte." Tydligare kan det inte sägas: Det dolda bankväsendet breder ut sig i Europa. Och det sker oavsett om landet ingår l EMU eller inte! Sveriges demokratiska ställningstagande i ärendet påverkar alltså inte landets finansiella situation. Min försiktiga slutsats är: Ägarna till penningmedlen styr det långsiktiga skeendet i världen med låneräntan som metod, centralbankerna som fasad, affärsbankerna. som mellanhand, politikerna som bulvaner och folket som aningslösa löneslavar. Ove Svidén Tekn. Dr.
Posted on: 2007/1/7 21:55
|
|||
|
Det finns bara EN sanning
Så farlig är vägen, att man aldrig ser stupet, man faller sakta, stilla och lugnt – i djupaste trygghet – uppbyggd av strunt! Jag kom, jag såg, jag vände åter |
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
Jag undrar varför det är så mycket krig och skit i Afrika jag ![]() Men jag håller med dig om jordbruksstödet, men vad fan... vi lägger ner hela skiten medans vi håller på!
Posted on: 2007/1/8 5:15
|
|||
|
"Fascism should more appropriately be called Corporatism because it is a merger of state and corporate power."
|
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Afrika har ju en del problem med imperialister, mass vaccineringar och AIDS bekämpning.
(Ja, jag tror att Vaccinen och AIDS medicinen är ett verktyg för att döda befolkningen) Vad kan kapitalismen gjort? I Afrika är ju i alla fall Coca Cola väl etablerad och iom det så har vi ju så kallade Fanta-Babys som blir uppväxta på fanta istället för mjölk, eller varför inte komjölkspulver från nestle?
Posted on: 2007/1/8 10:28
|
|||
|
Administratör och grundare av vaken.se
|
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Quote:
...samt zink och zpz etc. som banksterväldets nyttiga idioter.
Posted on: 2007/1/8 12:30
|
|||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Artikel där Bank of England nämns:
http://iraqwar.mirror-world.ru/article/114646
Posted on: 2007/1/8 21:19
|
|||
|
Det finns bara EN sanning
Så farlig är vägen, att man aldrig ser stupet, man faller sakta, stilla och lugnt – i djupaste trygghet – uppbyggd av strunt! Jag kom, jag såg, jag vände åter |
||||
|
||||
|
Re: Ränta - cancer i ekonomin
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Quote:
Kunde inte ha sagt det bättre själv, förutom att notera att alla de multinationella bolagen som är fulla med en massa illuminati/frimurar symboler har egentligen bara en kontrollerande ägare och alla nwo punditer brukar rotera in och ut mellan dem, regeringar och tankesmedjor. De brukar dessutom gärna hindra ny teknologi eftersom de redan har en fungerande monopol och hela den här cancern kommer ifrån alla fejkade stålar de kan trycka upp gratis för att köpa vad de vill med. Fri marknad, *cough* *cough*
Posted on: 2007/1/10 0:28
|
|||
|
||||
Paypal
Facebook
Gå även med i vår facebook-grupp och bli en av de över 15 000 som diskuterar där.
Login
Vilka är Online
Nya medlemmar
|
test_user |
01/01/2020 |
| brifrida | 09/05/2019 |
| Turbozz | 08/15/2019 |
| Fr4nzz0n | 07/30/2019 |
| Egenerfarenhett | 05/19/2019 |
Bloggar o Länkar
I11time.dk
911 Truth i Danmark.
Se verkligheten
Dissekerar skildringar från massmedia.
Den dolda agendan
Nyheter på svenska.
Klarsikt
Mats Sederholm & Linda Bjuvgård.
Dominic Johansson
Hjälp Dominic att komma hem.
Mjölkpallen
Mjölkpallen är samlingsplatsen där bonnförnuftet tros ha sitt säte.
911truth.no
911 Truth i Norge.
Nyhetsspeilet.no
Nyheter på norska.
En bild säger mer ...
Citat från eliten som bilder.
Folkvet
Sanningen är dold bland lögnerna
Fred & Frihet
Geoengineering.se
Hur påverkar geoengineering dig?
Grundläggande frihetsbegrepp på svenska












